Schedule

Subscribe to RSS Feed

2016
Tuesday, August 9th
1:00 PM

Characterizing Chromatic Effects in Small Star Trackers

Tom Dzamba, Ryerson University
John Enright, Ryerson University
Doug Sinclair, Sinclair Interplanetary

1:00 PM - 5:00 PM

MICROSCOPE, a CNES microsatellite to check Einstein Equivalence Principle, and its RF equipments

Clement Dudal, CNES
Romain Mathieu, CNES
Yves André, CNES
Marie Vialard, CNES
Hervé Guillon, CNES
M. Fernandez, SYRLINKS
Anis Latiri, SYRLINKS
G. Guillois, SYRLINKS
Y. Richard, SYRLINKS
P. Bataille, SYRLINKS

1:00 PM - 5:00 PM

4:00 PM

Characterization of Chromatic Effects in Small Star Trackers

Tom Dzamba, Ryerson University
John Enright, Ryerson University
Doug Sinclair, Sinclair Interplanetary

4:00 PM - 4:45 PM

CubeSat Model-Based Systems Engineering (MBSE) Reference Model –Model Distribution and Application –Interim Status #2

David Kaslow, S.E.L.F.
Bradley Ayres, The Aerospace Corporation
Michael Chonoles, Chonoles Consulting
Samuel Gasster, TASC, Inc.
Laura Hart, Lockheed Martin Space System
Chris Massa, Draper Laboratory
Rose Yntema, InterCAX

4:00 PM - 4:45 PM

Design and Development of a Multi-Mode Monopropellant Electrospray Mircropropulsion System

Steven P. Berg, Missouri University of Science and Technology
Joshua L. Rovey, Missouri University of Science and Technology

4:00 PM - 4:45 PM

Energy-Cognizant Scheduling of Store-and-Forward Communications with Multiple Priority Levels in Nanosatellite Systems

Cherry Y. Wakayama, SPAWAR Systems Center Pacific
Peter J. Yoo, SPAWAR Systems Center Pacific
Zelda B. Zabinsky, University of Washington

4:00 PM - 4:45 PM

Energy-Cognizant Scheduling of Store-and-Forward Communications with Multiple Priority Levels in Nanosatellite Systems

Cherry Y. Wakayama, SPAWAR Systems Center Pacific
Peter J. Yoo, SPAWAR Systems Center Pacific
Zelda B. Zabinsky, SPAWAR Systems Center Pacific

4:00 PM - 4:45 PM

Enhancing CubeSat and Small Satellite Reliability through Improved Thermal Management

Steven Isaacs, Roccor
Diego Arias, Roccor
Mike Hulse, Roccor
Mark Lake, Roccor
Derek Hengeveld, LoadPath

4:00 PM - 4:45 PM

Introduction to NASA's Academy of Aerospace Quality

Alice Smith, Auburn University
Jeffrey Smith, Auburn University

4:00 PM - 4:45 PM

Large Square-Loop Antenna Deployment from CubeSats

Angela Cleri, University of Florida
Ralen Toledo, University of Florida
Austin Fruithandler, University of Florida
Brandon Goudy, University of Florida
Jacob Mingear, University of Florida
Norman Fitz-Coy, University of Florida

4:00 PM - 4:45 PM

Large Square-Loop Antenna Deployment from CubeSats

Angela Cleri, University of Florida
Ralen Toledo, University of Florida
Austin Fruithandler, University of Florida
Brandon Goudy, University of Florida
Jacob Mingear, University of Florida
Norman Fitz-Coy, University of Florida

4:00 PM - 4:45 PM

Lean Satellite Concept

Filippo Graziani, G.A.U.S.S. Srl
Mengu Cho, Kyushu Institute of Technology

4:00 PM - 4:45 PM

MICROSCOPE, a CNES Microsatellite to Check Einstein Equivalence Principle, and its RF Equipments

Clement Dudal, CNES
Romain Mathieu, CNES
Marie Vialard, CNES
Herve Guillon, CNES
Yves Andre, CNES
M. Fernandez, SYRLINKS
Gwenael Guillois, SYRLINKS
Yves Richard, SYRLINKS
Anis Latiri, SYRLINKS
Philippe Bataille, SYRLINKS

4:00 PM - 4:45 PM

ORS Responsive Manufacturing 6U Spacecraft

Jillian Marsh, Millennium Engineering and Integration
Eric Stroka, Operationally Responsive Space
George Moretti, Millennium Engineering and Integration
Quinn Young, Space Dynamics Laboratory
Jim Perry, Space Dynamics Laboratory
Dean Wada, Space Dynamics Laboratory
Matt Jeppesen, Space Dynamics Laboratory
Matt Felt, Space Dynamics Laboratory
Bryan Hansen, Space Dynamics Laboratory

4:00 PM - 4:45 PM

Project: LunaSonde

Jeremiah Pate, JereCo Solutions

4:00 PM - 4:45 PM

Robust, Radiation Tolerant Command and Data Handling and Power System Electronics from NASA Goddard Space Flight Center

Hanson Nguyen, NASA Goddard Space Flight Center
James Fraction, NASA Goddard Space Flight Center
Melyane Ortiz-Acosta, NASA Goddard Space Flight Center
George Dakermanji, ASRC Federal Space and Defense Inc.
Bradford P. Kercheval, ASRC Federal Space and Defense Inc.
Amri Hernandez-Pellerano, NASA Goddard Space Flight Center
Leonine S. Lee, NASA Goddard Space Flight Center
David S. Kim, NASA Goddard Space Flight Center
David S. Jung, NASA Goddard Space Flight Center
Steven E. Meyer, NASA Goddard Space Flight Center
Udayan Mallik, NASA Goddard Space Flight Center
Kurt D. Rush, NASA Goddard Space Flight Center
Faramarz Farid, NASA Goddard Space Flight Center
James C. Olsen, NASA Goddard Space Flight Center
Pietro A. Sparacino, NASA Goddard Space Flight Center

4:00 PM - 4:45 PM

Small Satellite Design for Responsive Manufacturing

Jillian K. Marsh, Operationally Responsive Space Office
Eric Stroka, Operationally Responsive Space Office
George Moretti, Millennium Engineering and Integration Company
Quinn Young, Space Dynamics Laboratory
Jim Perry, Space Dynamics Laboratory
Dean Wada, Space Dynamics Laboratory
Matt Jeppesen, Space Dynamics Laboratory
Matt Felt, Space Dynamics Laboratory
Bryan Hansen, Space Dynamics Laboratory

4:00 PM - 4:45 PM