Schedule

Subscribe to RSS Feed

2022
Sunday, August 7th
1:45 PM

Development of CubeSat Spacecraft-to-Spacecraft Optical Link Detection Chain for the CLICK B/C Mission

Danielle E. Coogan, University of Florida Precision Space Systems Lab
Joseph Conroy, University of Florida Precision Space Systems Lab
Myles Clark, University of Florida Precision Space Systems Lab
John W. Conklin, University of Florida Precision Space Systems Lab
Hannah Tomio, MIT STAR Lab
William Kammerer, MIT STAR Lab
Peter Grenfell, MIT STAR Lab
Ondrej Čierny, MIT STAR Lab
Charles Lindsay, MIT STAR Lab
Maddie Garcia, MIT STAR Lab
Paul Serra, MIT STAR Lab
Kerri Cahoy, MIT STAR Lab
Jan Stupl, NASA Ames Research Center
David Mayer, NASA Ames Research Center
John Hanson, CrossTrac Engineering

Utah State University, Logan, UT

1:45 PM

2:00 PM

Adapting On Orbit: Conclusions of the STP-H6 Spacecraft Supercomputing for Image and Video Processing Experiment

Evan W. Gretok, National Science Foundation Center for Space
Seth Roffe, National Science Foundation Center for Space
Antony Gillette, National Science Foundation Center for Space
Alan D. George, National Science Foundation Center for Space
Sebastian Sabogal, NASA Goddard Space Flight Center
Theodore Schwarz, Genesis Engineering Solutions

Utah State University, Logan, UT

2:00 PM

2:15 PM

Satellite for Estimating Aquatic Salinity and Temperature (SEASALT) - A Scientific Overview

Sean McCarthy, Naval Research Laboratory
Viviane Menezes, Woods Hole Oceanographic Institution
Paul Fucile, Woods Hole Oceanographic Institution
Kerri Cahoy, Massachusetts Institute of Technology
Mary Dahl, Massachusetts Institute of Technology
Albert Thieu, Massachusetts Institute of Technology
Cadence Payne, Massachusetts Institute of Technology
Charles Lindsay, Massachusetts Institute of Technology
Shreeyam Kacker, Massachusetts Institute of Technology

Utah State University, Logan, UT

2:15 PM

2:30 PM

FINCH: A Blueprint for Accessible and Scientifically Valuable Remote Sensing Satellite Missions

Adyn Miles, University of Toronto Aerospace Team
David Maranto, University of Toronto Aerospace Team
Shiqi Xu, University of Toronto Aerospace Team
Rosalind Liang, University of Toronto Aerospace Team
Yong Da Li, University of Toronto Aerospace Team
Jason Rock, University of Toronto Aerospace Team
Amreen Imrit, University of Toronto Aerospace Team
Maggie Kou, University of Toronto Aerospace Team
Abeer Fatima, University of Toronto Aerospace Team
Allen Kasum, University of Toronto Aerospace Team
Amy Saranchuk, University of Toronto Aerospace Team
Ana-Maria Zamrii, University of Toronto Aerospace Team
Andy Gong, University of Toronto Aerospace Team
Angelina Hui, University of Toronto Aerospace Team
Anthony DiMaggio, University of Toronto Aerospace Team
Bejamin Nero, University of Toronto Aerospace Team
Bettina Oghinan, University of Toronto Aerospace Team
Bruno Almeida, University of Toronto Aerospace Team
Brytni Richards, University of Toronto Aerospace Team
Cameron Rodriguez, University of Toronto Aerospace Team
Dhruv Sirohi, University of Toronto Aerospace Team
Eman Shayeb, University of Toronto Aerospace Team
Emma Belhadfa, University of Toronto Aerospace Team
Eren Cimentepe, University of Toronto Aerospace Team
Ginny Guo, University of Toronto Aerospace Team
Harshit Sohaney, University of Toronto Aerospace Team
Hiba Al-Falahi, University of Toronto Aerospace Team
Ian Vyse, University of Toronto Aerospace Team
Iliya Shofman, University of Toronto Aerospace Team
Jasnoor Guliani, University of Toronto Aerospace Team
Jennifer Zhang, University of Toronto Aerospace Team
Kanver Bhandal, University of Toronto Aerospace Team
Kejsi Gjerazi, University of Toronto Aerospace Team
Ketan Vasudeva, University of Toronto Aerospace Team
Khalil Damouni, University of Toronto Aerospace Team
Kimberley Orna, University of Toronto Aerospace Team
Konstantinos Papaspyridis, University of Toronto Aerospace Team
Kyoka Collina Stone, University of Toronto Aerospace Team
Maggie Fen Wang, University of Toronto Aerospace Team
Mary Cheng, University of Toronto Aerospace Team
Maxime Michet, University of Toronto Aerospace Team
Mingde Yin, University of Toronto Aerospace Team
Mirai Shinjo, University of Toronto Aerospace Team
Nicholas Glenn, University of Toronto Aerospace Team
Novera Ahmed, University of Toronto Aerospace Team
Omar Farag, University of Toronto Aerospace Team
Prachi K. Sukhnani, University of Toronto Aerospace Team
Punyaphat Sukcharoenchaikul, University of Toronto Aerospace Team
Rajvi Rana, University of Toronto Aerospace Team
Rediet Yohannes, University of Toronto Aerospace Team
Selena Liu, University of Toronto Aerospace Team
Shuhan Zheng, University of Toronto Aerospace Team
Stephanie Yi Fei Lu, University of Toronto Aerospace Team
Tianyi Zhang, University of Toronto Aerospace Team
Tobias Rozario, University of Toronto Aerospace Team
Wanda Janaeska, University of Toronto Aerospace Team
Yifan (Julia) Ye, University of Toronto Aerospace Team
Ziyu Chen, University of Toronto Aerospace Team

Utah State University, Logan, UT

2:30 PM

2:45 PM

A Compact Gamma Ray and X-Ray Detector for Cube Satellites

Luke Kohler, California State Polytechnic University Pomona
Michael Quach, California State Polytechnic University Pomona
Matthew Roberts, California State Polytechnic University Pomona
Aisling Acuna, California State Polytechnic University Pomona
Brooke Webster, California State Polytechnic University Pomona

Utah State University, Logan, UT

2:45 PM

3:00 PM

Rapid Development of Low-Cost 1/2U Adaptive Optics Testbed

Ariel Sandberg, MIT Lincoln Laboratory
Albert Thieu, MIT Lincoln Laboratory
Anil Mankame, MIT Lincoln Laboratory
Zachary Palmer, MIT Lincoln Laboratory
Joel Kiers, MIT Lincoln Laboratory
Mark Wilder, MIT Lincoln Laboratory
Lulu Liu, MIT Lincoln Laboratory

Utah State University, Logan, UT

3:00 PM

3:15 PM

Refueling of Small Sats with Propellant Pods for Long Term Space Flight

Naveen Gunasekaran, Berlin Institute of Technology
Hari Bharath Chitta, Berlin Institute of Technology

Utah State University, Logan, UT

3:15 PM