Schedule

Subscribe to RSS Feed

2022
Monday, May 9th
9:55 AM

Achieving Low-Variation Deployable Panels for Space Telescope Applications

Jared Hunter, Brigham Young University
Spencer Magleby, Brigham Young University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

An Estimate of the Distance to AN Ser Using an RR Lyrae Period-Luminosity Relationship

Cordelia Latham, Westminster College
Julia Kamenetzky, Westminster College

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Asteroids, Binaries, and Cepheid Variables: The ABC's of KTP Observatory

Jade Hills, Weber State University
Alyssa Stauffer, Weber State University
Stacy Palen, Weber State University
Anemone Burkey, Weber State University
Erik Britton, Weber State University
Chloe Jones, Weber State University
Zachary Kennedy, Weber State University
Carson Matthews, Weber State University
Jordyn Redmond, Weber State University
Nathan Tanner, Weber State University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Building a Foundation for Autonomous Navigation

David Goodrich, Utah Valley University
Ashton Young, Utah Valley University
Abraham Teng, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

BYU Propulsion Development – Experimental LOX/Paraffin Hybrid Rocket

Jayson Davis, Brigham Young University
Lincoln Stewart, Brigham Young University
Logan Morse, Brigham Young University
David Andelin, Brigham Young University
Joshua Cook, Brigham Young University
Brennen Dover, Brigham Young University
Cameron Van Dyke, Brigham Young University
Cole Halverson, Brigham Young University
Elizabeth Barnett, Brigham Young University
Eric Christie, Brigham Young University
Gerritt Graham, Brigham Young University
Jacob Hansen, Brigham Young University
Jason Metten, Brigham Young University
Kendall Green, Brigham Young University
Matt Bozer, Brigham Young University
Oscar Escobar, Brigham Young University
Samuel Craven, Brigham Young University
Zachary Lyman, Brigham Young University
Courtney Payne, Brigham Young University
Ben Larson, Brigham Young University
Tyson Butterfield, Brigham Young University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Characteristics of Reverse Hybrid Rocket Propellants Based on Nanomaterials

Sierra Padilla, Southern Utah University
Jessica North, Southern Utah University
Amber Stricklen, Southern Utah University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Construction and Characterization of the Fiber Coupled Diode Laser for a BaGa4Se7 Non-linear Optical System

Alexander Gibb, Utah Valley University
York Young, Utah Valley University
Brantson Wayman, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Emission Expedition: A Spectral Study of 800,000 Galaxies

Saxon Stockton, Utah Valley University
Christian Draper, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Enhanced Neural Network-Based Cell Identification through Vectorized Phase Information in Reconstructed Holograms

Tyler Daynes, Utah Valley University
Jeremy Tait, Utah Valley University
Rylee Russell, Utah Valley University
Harrison Welch, Utah Valley University
Vern Hart, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Holographic Cell Differentiation in Mixed-Species Populations

Matt Phillips, Utah Valley University
Cole Anderson, Utah Valley University
Savannah Holmes, Utah Valley University
Ezra Wylie, Utah Valley University
Ellie Evans, Utah Valley University
Thiago Vecchi, Utah Valley University
Taylor Murphy, Utah Valley University
Clint Flinders, Utah Valley University
Hunter Houtz, Utah Valley University
Carson Stubbs, Utah Valley University
Vern Hart, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Imaging Waves in Space

James Morley, Utah Valley University
Kim Nielsen, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Launch Vehicle Acoustics Research

Taggart Durrant, Brigham Young University
Carson Cunningham, Brigham Young University
Kent Gee, Brigham Young University
Grant Hart, Brigham Young University
Mark Anderson, Brigham Young University
Logan Mathews, Brigham Young University
Griffin Houston, Brigham Young University
Michael Bassett, Brigham Young University
Matthew Yancey, Brigham Young University
Samuel Olausson, Brigham Young University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Life Will Find a Way: Investigating Entombed Microorganisms in Gypsum at Great Salt Lake as a Model for Studies of Gypsum on Mars

Paulina Martinez-Koury, Westminster College
Bonnie K. Baxter, Westminster College

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Long-range Autonomous Aerial Package Delivery via AggieAir 55-pound sUAS

Nathan Schwemmer, Utah State University
Tex Johnson, Utah State University
Chase Vance, Utah State University
Brandon Dearden, Utah State University
Stockton Slack, Utah State University
Cal Coopmans, Utah State University
Dan Robinson, Utah State University
David Crummitt, Utah State University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Lunar Mining: Designing an Improved Mining System

Evan Cleveland, Utah State University
Rian Simpson, Utah State University
Trevor McFarland, Utah State University
Chandler Millar, Utah State University
Alexander Charters, Utah State University
Arthur Steur, Utah State University
Andrew Tolton, Utah State University
Noah Graber, Utah State University
Rene Valles, Utah State University
Sebastien De Villiers, Utah State University
Leaticia Mimche, Utah State University
Nathan Yonkee, Utah State University
Jonathan Warner, Utah State University
Michael Lukowski, Utah State University
Daniel Robinson, Utah State University
Mandy Zheng, Utah State University
Haley Platas, Utah State University
Greyson Mitra, Utah State University
Najman Husaini, Utah State University
Alexander Gill, Utah State University
Lincoln Sand, Utah State University
Shing Ho, Utah State University
Parker King, Utah State University
Byron Liu, Utah State University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Mars Rover Challenge

Miguel Urbina Rivera, Brigham Young University
Jake Nance, Brigham Young University
James Sorge, Brigham Young University
Austin Stone, Brigham Young University
Connor Mattson, Brigham Young University
Michael Bronson, Brigham Young University
Ben Glines, Brigham Young University
Ben Graff, Brigham Young University
Brad Ferguson, Brigham Young University
Dallin Cordon, Brigham Young University
Alex Wonnacott, Brigham Young University
Charlie Tainter, Brigham Young University
McKay Christensen, Brigham Young University
Alejandro Brozalez, Brigham Young University
Joe Liechty, Brigham Young University
Daniel Cheney, Brigham Young University
Alexa Lindberg, Brigham Young University
Marc Killpack, Brigham Young University
Brianna Bischoff, Brigham Young University
Dinah Bronson, Brigham Young University
Chris Sypherd, Brigham Young University
Berrett Robinson, Brigham Young University
Kyle Rippstein, Brigham Young University
Blake Harsh, Brigham Young University
Matthew Wilding, Brigham Young University
Aaron Newman, Brigham Young University
Rock Kim, Brigham Young University
Colin Rubow, Brigham Young University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Microbial Diversity at Rozel Point Tar Seeps, Great Salt Lake, Utah

Cayla Martin, Westminster College
Jaimi Butler, Westminster College
Bonnie K. Baxter, Westminster College

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Modeling Brown Dwarf Atmospheres in Preparation for JWST Observations

Brayden Roberts, Utah Valley University
Joshua Lothringer, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Open Source Antenna Pattern Measurement System -- Phase II

Matthew Finger, Weber State University
Christian Hearn, Weber State University
Ren Fisher, Weber State University
Justin Knighton, Weber State University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

RR Lyrae Metallicity in Gaia Data Release 2

Justin Bates, Salt Lake Community College
Fernando Araujo, Salt Lake Community College
Tyler Trotter, Salt Lake Community College
Jonathan Barnes, Salt Lake Community College

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Selecting Appropriate Axis of Movement for Accurate Breath Detection

Magaly Sencion, University of Utah
Joe Orr, University of Utah
Lara Brewer, University of Utah

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Simulated ICRH in a VASIMR

Benjamin Miera, Utah Valley University
Phil Matheson, Utah Valley University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Spatial Exploration of Microbial Biodiversity of Great Salt Lake

Alvin Sihapanya, Westminster College
Paulina Martinez-Koury, Westminster College
Bonnie K. Baxter, Westminster College

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

Thermoregulation in Deer, Elk, and Pronghorn Antelope: The Structure of Hollow Hair and How It Helps in Winter Conditions

Taylor Millett, Dixie State University
Wendy Schatzberg, Dixie State University
Samuel Tobler, Dixie State University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM

USU’s GASPACS CubeSat

Jack Danos, Utah State University
Carter Page, Utah State University
Shawn Jones, Utah State University
Ben Lewis, Utah State University

Space Dynamics Laboratory, Auditorium Rooms D & E

9:55 AM - 10:45 AM